گزارش عملکرد باشگاه معلم

یکی از زیرمجموعه‌های معاونت پژوهشی و توسعه سرمایه‌های انسانی هیئت‌مدیره مجموعه مدارس سلام باشگاه معلم می‌باشد که این باشگاه از سال 1393 فعالیت خود را آغاز نمود. با توجه به ماهیت فعالیت باشگاه در بدو تشکیل، مسئولیت برنامه‌ریزی و اجرای پنجمین همایش دانش‌افزایی و هم‌اندیشی کارکنان مجموعه مدارس به این باشگاه واگذار گردید. لازم به ذکر است این همایش هرساله به مناسبت گرامیداشت جایگاه معلم و با شرکت کلیه کارکنان مدارس سلام برگزار می‌گردد. باشگاه معلم همایش پنجم را به‌عنوان نخستین پروژه آموزشی گسترده با ایده‌ای جدید و دو هدف اصلی طراحی نمود. الف(تدوین محتوای آموزشی کاربردی. ب) همکاری با مراکز آموزشی عالی

برای دستیابی به هدف نخست، همایش به دو بخش رشته‌های تخصصی و علوم تربیتی تقسیم گردید. در بخش رشته‌های تخصصی، برای هر درس و رشته فعالیت موجود در مدارس با حضور اساتید مجرب دانشگاه‌های تهران، کارگاه تخصصی تشکیل گردید و قبل از ظهر روز 18 دی 93 هریک از دبیران و یا کارکنان به فراخور رشته در کارگاه شرکت نمودند.

در بحث علوم تربیتی با تشکیل کارگاه در مباحث علوم تربیتی، روانشناسی، مدیریت و علوم اجتماعی، هریک از همکاران می‌توانستند دو کارگاه را انتخاب نموده و در بعدازظهر روز 18 دی 93 با حضور در این کارگاه‌ها با جدیدترین دستاوردهای علمی در موضوع موردعلاقه خود آشنا شوند.

نکته حائز اهمیت در ساماندهی حضور همکاران در کارگاه‌ها این بود که از یک ماه قبل، سایت سلام آکادمی راه‌اندازی شد و هریک از کارکنان همانند ثبت‌نام دانشگاه وارد سایت شده و واحدهای تخصصی و تربیتی انتخاب و ثبت‌نام می‌کردند.

برای دستیابی به هدف دوم، بازدید از دانشگاه‌های مختلف در دستور کار قرار گرفت و پس از مذاکره یا مکاتبه با مراکز آموزش عالی، دانشگاه شهید بهشتی برای برگزاری همایش انتخاب شد.

برگزاری همایش پنجم در دانشگاه شهید بهشتی، انتخاب واحد و ثبت‌نام اینترنتی، حضور در کارگاه‌های عمومی و تخصصی و صدور گواهی‌نامه‌های همکاران در همان روز جلوه‌ای دیگر به همایش پنجم داد.

اصلی‌ترین مأموریت تعریف‌شده برای باشگاه معلم طراحی دورهای آموزش عمومی و مهارتی ویژه کارکنان بود که هم‌زمان با طراحی سازان باشگاه، کارهای مطالعاتی برای طراحی دوره‌های آموزش کارکنان آغاز شد که پس از نیازسنجی از مدیران، نخستین دوره آموزش تخصصی 60 ساعته ویژه مدیران مدارس سلام از بهمن 93 تا فروردین 94 در محل سازمان مدیریت صنعتی و بر اساس استانداردهای آن سازمان برگزار و در پایان دوره گواهی معتبر سازمان مدیریت صنعتی به حاضرین اعطا شد.

با توجه به استقبال همکاران از چگونگی اجرا و موضوعات ارائه‌شده در همایش پنجم، ششم، همایش دانش‌افزایی و هم‌اندیشی کارکنان مجموعه مدارس سلام نیاز به باشگاه معلم واگذار گردید.

بر اساس نتایج ارزیابی همایش پنجم، این همایش با شعار دانشگاه یک روز برنامه‌ریزی شد و بر اساس استقبال همکاران به‌جای واحدهای تخصصی در صبح و بعد ز ظهر واحدهای تربیتی، روانشناسی، جامعه‌شناسی، مدیریت و ICDL در قالب دو کارگاه ارائه و هر یک از کارکنان بنا به علاقه خود می‌توانستند دو کارگاه (یک کارگاه صبح و یک کارگاه بعدازظهر) را انتخاب نمایند.

تمامی مراحل ثبت‌نام و انتخاب واحد با در اختیار داشتن رمز عبور و از طریق سایت سلام آکادمی انجام شد.

برگزاری همایش پنجم و ششم دانش‌افزایی و هم‌اندیشی کارکنان مدارس سلام برگ زرینی است بر دیدگاه تحول‌آفرین باشگاه معلم در عرصه آموزش کارکنان که در صفحه جدول مقایسه‌ای فرآیند برگزاری همایش پنجم و ششم به‌اختصار ذکر گردیده است.

از اردیبهشت 94 شورای باشگاه روزهای شنبه و یکشنبه هر هفته امور مربوط به سازمان‌دهی داخلی باشگاه و طراحی دوره‌های آموزش کارکنان را دنبال نمود که طی آن اساسنامه باشگاه تدوین و برای تصویب تقدیم هیئت‌مدیره گردید و هم‌زمان اقدامات مربوط به ثبت آن نیز پیگیری شد.

طراحی دوره‌های آموزشی، فعالیت دیگری بود که از همان بدو شروع به کار شورای باشگاه در دستور کار قرار داشت و پس از ساعت‌ها مطالعه، پژوهش، بررسی و مذاکره، جدول واحدهای درسی در قالب 6 نیم سال (ترم) برای مدیران، معاونین، مسئولین پایه‌ها، کارشناسان پایه، دبیران، کادر اداری و کادر پشتیبانی طراحی گردید.

در مهر 94 نیم سال اول کلاس‌های باشگاه برای دو گروه مدیران مدارس و مسئول پایه‌ها آغاز گردید و طی آن واحدهای زبان انگلیسی و ICDL به‌عنوان دروس عمومی برای هر دو گروه و سبک‌های مدیریت ویژه مدیران و روانشناسی تربیتی و اصول و فنون مشاوره ویژه مسئولین پایه ارائه و طی 17 جلسه، (نیم سال استاندارد دانشگاه) ارائه گردید.

در پایان نیز ارزشیابی کیفی تحصیلی به عمل آمد و کارنامه هریک از همکاران در پرونده دانش‌پذیری ایشان به ثبت گردید. نیم سال دوم کلاس‌های باشگاه از بهمن‌ماه برای مدیران، مسئولین پایه‌ها، معاونین، کارشناسان پایه و کارکنان پشتیبانی طراحی و در حال اجراست. با توجه به نظرات همکاران شرکت‌کننده در نیم سال اول نوع موضوعات ارائه‌شده در این نیمسال هرروز یک کارگاه برای هر گروه بوده است.

قابل‌ذکر است کلاس زبان مانند نیم سال پیش در طول‌ترم ارائه گردید.

مجموعه سمینارهای دانش‌افزایی و هم‌اندیشی مجموعه مدارس سلام در 30 اردیبهشت 95 نیز به همت باشگاه معلم طراحی گردیده است.